Italských pět minut

15. června 2013 v 9:14 |  Články ... co tak píšu
Za půl hodiny se začne
aneb italských pět minut

Italové, a to zvlášť Sicilané, mají velmi zkreslený pojem o čase. Jestli Vám někdy někde Ital řekne, že to za pět minut začne nebo bude on něco dělat, neplašte! Ještě nejméně půl hodiny po tomto výroku se vůbec nic dít nebude. O jižanských státech se obecně ví, že mají rádi tu pomalou dlouhou siestu a nikam nespěchají. Bohužel je to opravdu pravda a to ve velké míře. Proto, když přijedete do Itálie nebo na Sicílii, jako já, snažte se přizpůsobit jejich rytmu. Oni se nebudou ani v nejmenším chtít přizpůsobovat VÁM, jako jejich turistickým zákazníkům.
Sicilané jsou ale ještě o něco jiní, zvláštnější. Sice také nikam nespěchají, ale zato když řídí, jsou jako z jiného světa. Pokud se snažíte, a to někdy opravdu marně, přejít v Palermu silnici, vypadá to uplně jako sebevražedná mise. Stojíte na chodníku, rozhlédnete se a vyjdete. Jenže auto, které od vás bylo tak akorát daleko aby zpomalilo a vy vpořádku přešli, se k přechodu řítí pořád stejnou rychlostí a div Vás nepřejede. Dokonce jsou někteří řidiči schopni Vás objet jak se říká "na zrcátka". Jelikož mě toto chování velice udivilo, zeptala jsem se jednoho Siciliána, jestli má jejich doprava nějaká pravidla. "Sì, ha. E 'un gioco. Quando si attraversa la strada e si tocca la vettura, si dispone di dieci punti. Chi ha più punti vince." / "Yes, she has. It's a game. When you cross the road and you touch the car, you have ten points. Who has the most points wins." / "Ano, má. Když přecházíte silnici a dotknete se auta, máte deset bodů. Kdo má nejvíc bodů vyhrává." Místní tedy vyloženě chápou chodce na přechodu jako pokyn pro zuřivé sešlápnutí plynu.
A ještě jednou zajímavostí se tento jižanský národ pyšní. Parkování. V Palermu je normální zaparkovat doprostřed silnice, na přechod pro chodce. A komu to vadí? No nikomu. Všichni to berou jako normální věc. A to i policisté. Chodí po ulici a ne že by se soustředili na takovéto přestupky, ale nejvíce je zajímá, jestli to auto nechcete ukrást. Ano, snem každého turisty je přijet na Sicílii, prohlédnout si památky, koupit suvenýry a hlavně ukrást někomu auto. :D
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama