Festival Oty Hofmana 2011

15. června 2013 v 9:13 |  Články ... co tak píšu
43. FESTIVAL OTY HOFMANA

Ostrov - První den letošního 43. ročníku dětského filmového a televizního festivalu Oty Hofmana, konaného v Domě kultury v Ostrově, byl zahájen studenty uměcké školy. Předvedli nám krátké představení "Hrdina", jehož název je zároveň i tématem celého festivalu.
Určitě už každý z nás někdy přemýšlel, kdo to je vlastně hrdina? Může to být klidně i úplně obyčejný člověk, který dokáže něco nezapomenutelného. Někdo kdo se navždy vryje do paměti všech lidí. Zářný příklad jsme mohli vidět ve filmu Nickyho rodina, který pojednává o osudech "Nickyho dětí", které zachránil před jistou smrtí v koncentračním táboře.

Celým zahájením festivalu nás prováděla moderátorka a herečka Klára Sedláčková - Oltová. Na začátku nám představila všechny "nepostradatelné muže a ženu" festivalu. První z nich byl samozřejmě ředitel festivalu Ing. Marek Poledníček, který si neodpustil vtipnou poznámku: "Na festivalu máme také jednu premiéru a to sedačky na balkóně." Poté promluvil starosta Ostrova Bc. Pavel Čekan, Lenka Holubová z ministerstva kultury, poslanec Rudolf Chlad a za kulturu Karlovarského kraje Petr Kuliš.

Jako první inscenaci jsme měli možnost shlédnout pohádku Zdeňka Trošky Čertova nevěsta. Našim malým dětským divákům se velice líbila, což jsme mohli soudit podle jejich mohutného potlesku. Po jejím skončení se na pódium nevyšplhal nikdo jiný než Pan Režisér Zdeněk Troška, producent Jan Kunděla, zástupce TV Nova, scénárista Marek Kališ a představitel krále herec David Suchařípa. Po proslovu pana režiséra dostal prostor i pan Kunděla: "Celý proslov pana režiséra jsem přemýšlela na co se vás zeptat a napadlo mě na co by jste se zeptal sám sebe?" "Na co bych se zeptal sám sebe? No určitě kolik to stálo." "Ano, velmi dobrá otázka." "Žádná pohádka by samozřejmě bez peněz vzniknout nemohla, na jednu scénu se například spotřebuje asi 350 000 korun."

Těsně poté jsme viděli, nyní už se staršími diváky, dojemný film Nickyho rodina Matěje Mináče, o kterém jsem mluvila výše. Každý z nás by měl umět pomáhat ostatním lidem, ne kvůli penězům nebo kvůli slávě, ale kvůli pocitu zadostiučinění, že pomohl někomu, kdo to zrovna potřeboval mnohem víc než on sám. A takový člověk je sir Nicholas Winton, dnes už 102 letý muž, který zachránil 669 dětí z tehdejšího Českoslovenka. Dodnes je známo pouze 250 z nich. Pokud by někdo z vás měl chuť a zájem hledat další z "Wintonových dětí",můžete začít, třeba jste to právě vy!
První den festivalu jsme měli také tu jedinečnou možnost pobesedovat s prezidentkou sdružení StonožkaBělou Gran Jensen. Stonožka vznikla v roce 1990 v Norsku a za dobu svého působení vybrala již přes 100 milionů korun. Peníze putují především na podporu vzdělání dětí postižených válkou. Sdružení spolupracuje s Armádou ČR od doby co paní Jensen potřebovala vyslat "sanitky plné lásky" do bývalé Jugoslávie a dostala od nich vojenskou podporu. "Všichni o nich říkají, že jsou nejlepší," vysvětluje své jednání. "Čeští vojáci mají na rozdíl od jejich zahraničních kolegů cit pro práci s lidmi postiženými válkou. Možná proto jich v Afgánistánu zatím zahynulo "jen" pět." přemýšlí paní Běla."Snažíme se děti přesvědčit o tom, že i ony mohou jistým dílem změnit svět. Kdybyste věděli, co dokáže pět dolarů, dali byste mi je hned teď," zdůrazňuje paní Jensen. "Vždyt i tak marginální částka dokáže změnit osud afghánského dítěte tím, že mu umožní naučit se psát." Bylo to velice poučné, člověk se má potom šanci zamyslet nad tím, jak vlastně žije. Existuje tolik důležitějších věcí za které by stálo bojovat, ale my se zaobíráme jen tím, co si dnes vzít na sebe, jak se nalíčit nebo kolik koupit rohlíků. Paní Jensen odvádí skvělou práci a takových lidí by se podle mého názoru mělo najít víc.

V průběhu festivalu probíhalo několik výstav. Například výstava kostýmů z pohádek Čertova nevěsta a Saxana a Lexikon kouzel, Muzeum strašidel nebo Karel Zeman - FILMOVÝ KOUZELNÍK.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama